Rurka antybiotykowa

W artykule z Perspektywy (wydanie 5 sierpnia) Wenzel dokładnie opisuje przerażający problem malejącej liczby nowych leków przeciwdrobnoustrojowych w rurociągu farmaceutycznym. Zauważa, że Towarzystwo Chorób Zakaźnych Ameryki (IDSA) zasugerowało przedłużenie życia patentów na leki jako zachęty dla przemysłu. Zanim dokona się radykalnej zmiany w systemie patentowym mającym na celu ochronę inwestycji, należy rozważyć wiele innych podejść, ale ostatecznie sprzyjać konkurencji.
IDSA zaproponowała lepszy pomysł. Zaleca, aby krajowe instytuty zdrowia (NIH) usunęły blokady dróg do badań i rozwoju antybiotyków oraz zwiększyły liczbę i wielkość grantów, które wspierają odkrywanie nowych leków, które leczą ukierunkowane patogeny. Te zmiany są już dawno. NIH i inne agencje rządowe są obecnie ograniczone konkurowaniem z przemysłem. Dlaczego nie uwolnić tych potężnych sił i nie pozwolić śledczym na złożenie propozycji dotacji do NIH w celu opracowania nowych leków.
Obawiam się, że artykuł kładzie nacisk na przedłużanie praw patentowych w celu rozwiązania trudnych problemów naukowych, gospodarczych i politycznych. Takie podejście może prowadzić do niezamierzonych konsekwencji.
Calvin M. Kunin, MD
Ohio State University, Columbus, OH 43210
[email protected] rr.com
Odniesienie1. Wenzel RP. Rurociąg antybiotyków – wyzwania, koszty i wartości. N Engl J Med 2004; 351: 523-526
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Ponieważ wysokie ceny nowych leków lub przedłużanie patentów na obecne leki mogą być niepopularne politycznie, należy rozważyć inne zachęty. Najlepszym przykładem jest Ustawa o lekach sierocych, która zapewnia zarówno zachęty podatkowe na badania i rozwój, jak i siedmioletnią wyłączność na rynku dla nowych leków stosowanych w leczeniu rzadkich chorób. Te amerykańskie przepisy znacznie poprawiły dostępność leków sierocych przez ponad dwie dekady, a podobne przepisy zostały przyjęte w Australii, Japonii i Unii Europejskiej. Rozszerzenie ustawy o sierocych lekach na antybiotyki nie tylko pobudzi rozwój nowych klas narkotyków, ale może doprowadzić do ponownego rozważenia starych klas. Wiele antybiotyków z naturalnych produktów odkryto wiele lat temu i nie opracowano ich w pełni ze względu na toksyczność i farmakokinetykę. Nowoczesne sformułowania mogą rozwiązać te problemy. Ponadto nowe prawodawstwo pobudzi inwestycje typu venture capital w nowe firmy nastawione na tworzenie nowych antybiotyków.
A. Bruce Montgomery, MD
Corus Pharma, Seattle, WA 98121
[email protected] com
[więcej w: guzki schmorla, gościec stawowy, hipertensjologia ]
[patrz też: guzki schmorla, sita nowy sącz, piotr jacoń ]